Ob svetovnem dnevu čebel, 20. 5., so našo šolo obiskali župan in čebelarja Matevž Šimnic in Jože Kosmač. Čebelarja sta šestošolcem povedala ogromno zanimivega iz življenja čebel. Ob ogledu čudovitih fotografij smo izvedeli, s čim in kako se hranijo, kako izgleda njihov dan in kaj jih ogroža. Vse naše opraševalce (čebele, divje čebele, čmrlje, metulje …) poleg pretirane rabe škropiv, izginjanja njihovega naravnega okolja, ki je lahko posledica podnebnih sprememb ali negativnega vpliva človeka (urbanizacija …), ogroža tudi prezgodnja in pretirana košnja travnikov ter njihovo redno gnojenje. Če travniki postajajo zelena puščava, kjer kot edine vrste prevladujejo trave, to vpliva na številčnost vrst. Opraševalci potrebujejo cvetoč in pisan travnik, na katerem bodo lahko obiskali različne cvetnice in si tako zagotovili dovolj medičnine oz. nektarja ter cvetnega prahu, ki sta zanje glavni vir hrane.

Na šolskem vrtu smo zato posejali semena različnih medonosnih rastlin. Med njimi smo našli sončnico, ajdo, lan … Tega območja ne bomo kosili in z nestrpnostjo že čakamo, da bodo zrasle prve kalice, ki jih bodo nato obiskovali čebele in čmrlji.

Zavedati se moramo, da brez opraševalcev, tudi naše mize, ne bodo tako bogato obložene kot so sedaj.

Nekaj semena imamo še na voljo, če si kdo želi tak cvetoč travnik ustvariti tudi doma.

Zapisala: Asja Sodja, učiteljica NAR v 6. r.