S 1. 8. 2017 je vstopila v veljavo Uredba o izvajanju šolske sheme. Gre za ukrep skupne kmetijske politike EU v sektorju sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov. Namen tega ukrepa je ustaviti trend zmanjševanja porabe teh živil ih hkrati omejiti naraščanje pojava prekomerne telesne teže in debelosti pri otrocih. Slednja namreč povečuje tveganje za nastanek t. i. bolezni sodobnega časa kot so sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, rak, osteoporoza …

Do sedaj veljavno Shemo šolskega sadja in zelenjave naši učenci že zelo dobro poznajo, saj jo izvajamo že od samega začetka. Učenci so jo zelo dobro sprejeli in so radi posegali po različnem sadju in zelenjavi.

Letošnje leto pa prinaša nekaj sprememb. Evropska komisija je po obsežni študiji ugotovila, da je šolska shema eden od ukrepov, ki bi lahko dolgoročno pripomogel k izboljšanju trenutnega stanja. V ta namen je Evropska unija namenila določeno finančno pomoč državam članicam za namen brezplačnega razdeljevanja sadja in zelenjave (pri čemer naj imajo prednost sveže vrste pred predelanimi) ter mleka in mlečnih izdelkov (pri čemer naj bo večina razdelitev namenjena mleku, od mlečnih izdelkov pa je potrebno ponuditi take brez dodanega sladkorja, arom, oreščkov, … Delijo se lahko tudi mleko in izdelki brez laktoze).

Naša šola se je vključila v novo Šolsko shemo in bo izmenično enkrat tedensko razdeljevala sadje in zelenjavo ter mleko in mlečne izdelke.

Velik poudarek je na pomembnosti vključevanja spremljajočih izobraževalnih in promocijskih aktivnostih. Pri čemer šola izvede eno spremljevalno dejavnost v katero bo vključila učence vseh razredov in za vse strokovne delavce. Če jih šola izvede več, mora biti vsak razred vključen vsaj v eno izmed njih. Pri tem šola vključuje tudi dobavitelje, lokalne strokovnjake s področja kmetijstva in zdravja. Na šoli bomo izvedli likovno-literarni natečaj. Izdelki učencev bodo predstavljeni na oglasni deski.

Šola pripravi načrt spremljevalnih izobraževalnih in promocijskih aktivnosti za učence, delavce šole in starše ter ob koncu šolskega leta pripravi poročilo.

Pri nabavi živil bomo prednost dajali lokalnim dobaviteljem.

Zapisala: Asja Sodja, vodja šolske prehrane na OŠ Gorje

Vir: http://www.arsktrp.gov.si/si/storitve_ukrepi/solska_prehrana/shema_solskega_sadja_in_zelenjave

SEZNAM kmetijskih proizvodov in živil v šolski shemi:

ŠOLSKO SADJE IN ZELENJAVA

Upravičene vrste svežega sadja in zelenjave:  *le posušeni, ne smejo biti praženi, soljeni , kandirani ipd.

Sadje: Zelenjava:
Lešniki* paradižnik
Orehi* zelje
fige ohrovt
mandarine kolerabica in koleraba
grozdje cvetača
melone brokoli
lubenice solata (Lactuca sativa)
jabolka radič
hruške korenje
marelice rdeča redkvica
češnje in višnje peteršilj
breskve in nektarine zelena (gomoljna)
slive rdeča pesa
kaki repa
žižola redkev
kivi kumare in kumarice
jagode komarček
maline šparglji (beluši)
borovnice zelena (stebelna)
črni ribez paprika
rdeči ribez buče in bučke
  ostala solatna zelenjava (motovilec, rukola, regrat, cikorija…)

Upravičene vrste predelanega sadja in zelenjave: ** Suho sadje ne sme biti kandirano.

suho sadje** naslednjih sadnih vrst: jabolka, hruške, slive, kaki, češnje
kislo zelje
kisla repa

ŠOLSKO MLEKO