V letošnjem šolskem letu smo izpeljali izmenjavo učencev med OŠ Gorje in finsko šolo Mankkaan koulu iz Espoo-ja, predmestja Helsinkov. Delo za projekt je potekalo praktično celo šolsko leto 2014/2015. »Stopili smo skupaj«, zavihali rokave, izpeljali 19. Šolski pokljuški maraton in z delom prislužili večino sredstev za izvedbo projekta. Naše prijatelje smo gostili od 3. do 6. marca 2015, obisk šestih učencev, štirih učenk in dveh učiteljev pri njih pa je potekal od 25. do 29. aprila. Popoldanski let iz Zagreba smo izkoristili za ogled smučišča za svetovni pokal na Sljemenu, trga Bana Jelačiča in glavne ulice, Ilice. Smučanje dveh rekreativnih smučarjev pri 20 stopinjah Celzija na zadnji krpici snega na smučišču nam je dalo idejo o rezervah naših reprezentantov. Letalo Amsterdam-Helsinki, ki pripotuje iz turškega Istanbula, je imelo zamudo zaradi zasilnega pristanka letala iz Milana na carigrajskem letališču Kemal Ataturk.

Gostitelji so nam razkazali mnoge znamenitosti Helsinkov: finski parlament, razstavo v galeriji Kiasma, olimpijski stadion za OI 1952, Sibeliusov spomenik, »skalno« cerkev Temppeliaukion, Luteransko katedralo, pravoslavno katedralo Uspenski, Senatni trg, vodnjak Havis-Amanda na Mestnem trgu (Kauppatori) in njihov kraj Espoo. Bili smo gostje pri pouku, vključno s poukom finske šolske različice baseballa. Ravnateljici, učiteljem in učencem smo razdelili množico slovenskih zastavic, presenečenim učen(kam)cem, gostiteljem, pa še čokolado velikanko Žita-Gorenjke iz Lesc. Naši učen(ke)ci so doživeli množico doživetij, saj so bivali po hišah gostiteljev. Na kratek izlet v Lahti sva učitelja s 158 km/h drvela z vlakom. Kakšna je že hitrost naših vlakov? Na prizorišču članskega nordijskega svetovnega prvenstva 2017 sva ugibala o možni udeležbi Gorjanskih »laufarjev« na tem globalnem spektaklu. Trenerju ŠD Gorje, g. Janezu Petkošu, bova posredovala množico opaženih detaljev na smučarsko-tekaških progah ter stadionu. Izlet v estonski srednjeveški biser Talin z ogromnim trajektom je bilo nepozabno doživetje. Po mestu nas je vodil naš lanski znanec iz ISF SKI Otepaa 2014, Paavo Nael.

Daljši postanek v Amsterdamu, na povratku domov, smo izkoristili za ogled mesta. Množica delavcev je zgodaj zjutraj pospravljala goro odpadkov, očitno številčnih obiskovalcev in burne ter dolge noči. V deželi kolesarjev smo bili neprijetno presenečeni, saj noben kolesar ne nosi varnostne čelade???!!! Mnoge nizozemske značilnosti (kanali, mostovi, mlini, vetrnice) so bili, ob lepem vremenu, vidni z letala.

Množico vtisov in občutij pričakujemo šele v prihodnosti. Zagotovo so take izmenjave bogat vir življenjskih izkušenj, širokega pogleda na Svet in priložnost za sklepanje trajnih prijateljstev. Iskrena hvala vsem, ki so pomagali pri projektu: ravnatelj OŠ Gorje g. Milan Rejc in vsi sodelavci na OŠ Gorje, otroci in starši, naši finski in estonski gostitelji na čelu z go. Heleno Rimali, Zavod za šport RS Planica, Občina Gorje in Župan g. Peter Torkar in ŠC Triglav Pokljuka na čelu z g. Mitjem Valičem. Hvala šolskemu skladu OŠ Gorje in vsem, ki so kakorkoli pomagali.

Nenad Pilipovič